9 Ağustos, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün Armutluya gelişinin 83. yıldönümü münasebetiyle İlçe Merkezi Atatürk ve Cumhuriyet Meydanında’ki Atatürk Büstünün önünde tören düzenlendi.
 
Törene Kaymakamımız Uğur SEZER, Belediye Başkanı Mehmet BİRKAN, İlçe Jandarma Komutanı Süleyman ESKİ, İlçe Emniyet Amiri Alpaslan YEŞİLAY ve İlçe Protokolü ve İlçe halkı katılmıştır. Törende ilk Olarak Atatürk Büstüne Çelenk konulması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Armutlu Belediye Başkanı Mehmet BİRKAN günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
 
Belediye Başkanı Mehmet BİRKAN konuşmasında; “Bugün burada Ulu Önder Atatürk’ün İlçemizi ziyaret edişinin, 83. yılını kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

           Atatürk Yalova’da çalışmalarını sürdürürken bundan tam 83 yıl önce 9 Ağustos 1934 tarihinde Armutlu Kaplıcalarına gitmeye karar verir ve bu durum hemen Bursa Valiliğine bildirilmiştir. Aynı gün Fransa Maliye Bakanı ile görüşmesini müteakip Ertuğrul yatıyla Yalova’dan ayrılmış; Çınarcık, Kocadere iskelesi, Katırlı (yeni adıyla Esenköy) Keçikaya iskelesi ve Bozburun’u geçerek Armutlu açıklarında tekne demirler. İskele olmadığı için kendisi bir kayıkla yattan alınarak kıyıya çıkartılır.
 
Bursa Valisi Fazıl GÜLEÇ, Bursa Belediye Başkanı Muhittin DİNÇSOY, Bursa Vilayeti Bayındırlık Başmühendisi, Armutlu Nahiye Reisi ve Bayır Mahalle Muhtarı Mehmet İZMİTLİOĞLU başta olmak üzere Armutlu Sakinleri de büyük bir çoşkuyla kendisini karşılamışlardır. Atatürk vatandaşların hal ve hatırlarını sorarak sohbet etmiştir. Nitekim kendisi Armutlu Kaplıcalarına götürmek üzere hazırlanan faytona binmemiş, kasabanın ileri gelenleri tarafından kendisi için hazırlanan atları da uygun görmemiştir. Meydanın bir köşesinde, hiçbir şeyden habersiz kendi halinde oynayan 10 yaşında bir çocuk olan ve mübadele neticesinde ailesi Selanik’ten Armutlu’ya yerleştirilmiş Abdurrahman oğlu, Şakir DEMİR’in (12 Nisan 2008 de vefat etmiştir.) merkebinin getirilmesini istemiş ve bununla Kaplıcalar Bölgesine halkımızla birlikte hareket etmiştir. Kaplıcaların daha da gelişmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtmiştir.
 
Atatürk’ün ileri görüşlü ve ufkunun ne kadar geniş olduğunun en canlı örneğini yine Armutlu’ya yapmış olduğu ziyaret sırasında görüyoruz. 2017 yılının Armutlu’sunun bir turizm beldesi ve sıcak su diyarı olduğunu o yıllarda görebilmiştir. Atatürk Armutlu’yu; Armutlu Sakinleri de Atatürk’ü çok sevmiştir. Onu yakından görmek, konuşmak için koşturan halkın coşkusu had safhaya ulaşmış, halkın Atatürk’e fazla sokulmasını engellemeye çalışan yaver ve muhafızlarına şu şekilde seslenmiştir. “Bırakın gelsinler, bu halktan bana bir zarar gelmez.” diyecek kadar alçak gönüllü ve halkına güvenirdi. Atatürk’ ün Armutlu’ya gelişinin 83. yıldönümü vesilesi ile kendisini bir kez daha saygıyla anıyoruz” diye sözlerini tamamladı.
 
 
 
 
 
 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ARMUTLU KAYMAKAMLIĞI
KARŞIYAKA MAHALLESİ ARMUTLU MEYDANI NO:22 ARMUTLU/YALOVA
Tel : 0 (226) 531 49 99 - 531 19 96
Belgegeçer :0 (226) 531 28 72

e-posta : armutlu@icisleri.gov.tr